Jak poprawnie wykonać termomodernizację starego budynku?

 

Decydując się na samodzielną termomodernizację starego budynku, należy kierować się pewnymi wskazówkami, dzięki którym będzie skuteczna. Jak poprawnie wykonać termomodernizację starego budynku? Najbardziej istotną rolę odgrywa tutaj materiał, który musi posiadać dobre właściwości. Jego wybór to kluczowe zadanie, dlatego w tej kwestii należy dobrze się zastanowić, aby podjąć dobrą decyzję. Wybierając właściwy materiał nigdy nie należy kierować się jego ceną, tylko właściwościami.


Ze starym budynkiem jest nieco trudniej, niż z nowym, dlatego najpierw trzeba go dobrze sprawdzić, zanim zdecydujemy się na wykonywanie jakichkolwiek prac. Przed rozpoczęciem termomodernizacji, należy pozbyć się wilgoci ze ścian, a także sprawdzić stan tynku, co w tym przypadku ma szczególnie istotne znaczenie.

Wykonując samodzielnie termomodernizację budynku, trzeba zasięgnąć pewnej wiedzy, która bardzo się tutaj przyda. Ocieplenie domu samo w sobie nie jest trudne, niemniej jednak wymaga dokładności, a także wyboru odpowiedniego materiału. Oczywiście w niektórych przypadkach warto skorzystać z pomocy profesjonalnych fachowców, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.


 

Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego jest kluczowy.


Jak już wcześniej wspomniano, wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego jest kluczowy, dlatego warto się nad nim dobrze zastanowić. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście skalna wełna mineralna, która posiada bardzo dobre właściwości. Mowa tutaj między innymi o paroprzepuszczalności, niepalności, a co najważniejsze trwałości. Wełna mineralna zapewnia doskonałą izolację termiczną, bowiem latem nie dopuszcza do przegrzewania się pomieszczeń, a zimą dba o ciepło we wnętrzu budynku.

Jej kolejną bardzo istotną zaletą jest to, że chroni przed hałasem z zewnątrz, co jest jej dodatkowym atutem. Tak właściwie wełna mineralna to bardzo dobry materiał, który przy termomodernizacji starego budynku sprawdzi się bez jakichkolwiek zarzutów. Najczęściej wybiera się ją do drewnianych budynków ze względu na jej właściwości ognioodporne.

Jakich błędów nie popełniać podczas ocieplania starego domu?


Mogłoby się wydawać, że wykonanie ocieplenia starego domu to łatwe zadanie, jednak wcale tak nie jest. Czasem wiele osób popełnia przy tym niewielkie błędy, których skutki bywają naprawdę różne. Największym błędem jest niepoprawnie przygotowana powierzchnia podłoża, a także zła kolejność wykonywania prac, która doprowadzi do tego, że ich efekt będzie zupełnie odwrotny.

Wykonując ocieplenie starego budynku trzeba również zadbać o odpowiednią warstwę ocieplenia, które nie powinna być zbyt cienka. Grubość izolacji zależy w dużej mierze od materiału konstrukcyjnego, z którego został wykonany budynek. Użycie złej jakości materiałów o słabych właściwościach jest także ogromnym błędem, który jest popełniany przez wielu inwestorów. Decydując się na termomodernizację starego budynku trzeba przygotować się do tego, że będzie to sporo kosztowało. Na takiej inwestycji nigdy nie należy oszczędzać.

Komentarze

Popularne posty